Czy pożyczka musi być oprocentowana?

W życiu bywa bardzo różnie. Czasami zdarza się, że musimy na szybko zorganizować dużą sumę pieniędzy, a przy tym nie mamy ochoty na zapożyczanie się na spore oprocentowania w firmach pożyczkowych, czy w bankach. Wtedy też istnieje opcja zaciągnięcia nieodpłatnego zobowiązania za zero procent, nie tylko u znajomych i u rodziny, ale również w wypadku pierwszych pożyczek, które oferowane są przez wybrane podmioty finansowe. Co warto dowiedzieć się o pożyczce bez oprocentowania?

Bardzo chętnie pożyczamy, ale niezbyt chętnie oddajemy

O tym, że zainteresowanie różnego rodzaju pożyczkami w przeciągu ostatnich lat wzrosło, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Na taki obrót wydarzeń wpływ ma nie tylko krótszy czas oczekiwania na decyzję, ale też wprowadzenie tak zwanej ustawy antylichwiarskiej w 2016 roku, która uregulowała działania firm udzielających pożyczek, jak również wprowadziła porządek prawny, który ochrania interesy klientów. Ta znowelizowana ustawa z dużą siłą uderzyła w nieuczciwych pożyczkodawców, którzy oferowali pożyczki w zamian za wysokie ich koszty.

Dlatego też, Polacy dzięki zmianom zaczęli nabierać zaufania do pożyczek pozabankowych. Z przeprowadzonych badań wynika, że co czwarty polski obywatel ma trudną sytuację finansową, a co dziesiąty nie ma środków na najważniejsze potrzeby. Jednocześnie część z pośród Polaków deklaruje, że uzyskiwane dochody wystarczają im na bieżące potrzeby. Pomimo tego, liczba dłużników w przeciągu trzech ostatnich lat znacznie wzrosła. Z kolei 22 procent ankietowanych przyznaje, że ma znacznie gorszą sytuację, aniżeli przed rokiem. Jako najważniejszy powód tejże sytuacji wymieniano niskie zarobki, a przy tym wyższe koszty życia. Natomiast 15 procent rodaków otwarcie podkreśliło, że ma w domowym budżecie więcej pieniędzy, dzięki spłaceniu zobowiązań w postaci pożyczek i kredytów.

Czy nieoprocentowana pożyczka w ogóle istnieje?

Co mówi polskie prawo odnośnie zobowiązań bez oprocentowania? Zgodnie z artykułem 720 w Kodeksie Cywilnym pożyczka nie musi być wcale oprocentowana. W konsekwencji zatem oprocentowanie należy się wyłącznie pożyczkodawcy, jeżeli zostało ono przewidziane w umowie. Zwykle taki typ zobowiązania stanowi formę odpłatną. Dlatego też korzyści w postaci nieoprocentowana traktowane są jako wynik otrzymania przez klienta tak zwanego świadczenia nieodpłatnego. Dotyczy to także sytuacji, kiedy pożyczka była zawarta prywatnie przez osobę fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Zgodnie z artykułem 359 w Kodeksie Cywilnym, maksymalna wysokość odsetek kapitałowych w przypadku pożyczkę oprocentowanych może wynieść, nie więcej aniżeli 10 procent w przeciągu roku. Natomiast, jeśli jest oprocentowana na podstawie znacznie wyższej stopy wylicza się także maksymalne odsetki. Z kolei, kiedy strony określą wcześniej w umowie, że zobowiązanie będzie oprocentowane, ale nie wskażą sposobu oprocentowania, należne będą wyłącznie odsetki ustawowe, które wynoszą obecnie max. 5 procent w przeciągu roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.