Każdemu należą się wakacje choć raz do roku. Niestety wciąż są osoby, które potrzebują wziąć kredyt na wakacje. Czy to się opłaca? Przede wszystkim warto pamiętać, że kredyt jest zobowiązaniem długoterminowym, jakie trzeba spłacać w ustalonym terminie. Zatem nie można podjąć decyzji o wzięciu kredytu na zakup wycieczki wakacyjnej pod wpływem chwili. Po powrocie z wakacji trzeba będzie go spłacić, a to może nie być tak łatwe, jak nam się pierwotnie wydawało. Mimo wszystko takie rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety.
Kiedy opłaca się wziąć kredyt na wakacje?
Przez rozwijający się kryzys gospodarczy Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wysokość stóp procentowych. Oznacza to, że kredyty powinny być niżej oprocentowane, a co za tym idzie tańsze. Dlatego też można znaleźć bardzo wiele ofert bankowych, które wydają się być naprawdę atrakcyjne. Przede wszystkim jednak kredyt na wakacje jest potrzebny osobom, które chcą wyjechać na wczasy całą rodziną, ale nie mają aż tak dużych oszczędności. Wiele biur podróży oferuje też możliwość płatności za wykupioną wycieczkę w ratach albo nawet w ramach kredytu ratalnego. Również jest to bardzo dobre rozwiązanie. Jednak, gdy samodzielnie chcemy znaleźć przelot, nocleg czy nawet zapłacić za atrakcje na miejscu, bardziej przydatny będzie kredyt gotówkowy z celem: na wakacje.
Kredyty gotówkowe, które chętnie zaciągamy na opłacenie wakacji zwykle nie są wysokie. Przeciętnej rodzinie wystarczy kwota 5000 złotych, która będzie spłacana w ratach przez 12-24 miesiące. Koszt takiego kredytu nie będzie wysoki, a miesięczna rata może wynosić 250-500 złotych w zależności od tego czy wybierzemy ofertę spłaty przez 24 czy 12 miesięcy. Zatem spłata takich rat nie powinna być problemem. A w zamian otrzymamy przyjemne wakacje wraz z rodziną w wybranym przez siebie miejscu.
Kto może dostać kredyt w banku?
Co prawda koszty kredytów uległy obniżeniu, jednak nie oznacza to, że o samo zobowiązanie będzie łatwiej. Trzeba liczyć się z tym, że biorąc kredyt na wakacje trzeba spełnić standardowe kryteria banku. Wiele ofert można znaleźć po prostu na oficjalnej stronie internetowej w banku lub też sprawdzić oferty kilku banków sprawdzając aktualny ranking. Można zaciągnąć takie zobowiązanie przez Internet, ale też można po prostu udać się do banku i złożyć wniosek o kredyt za pośrednictwem pracownika.
Niezmienne są jednak zasady na podstawie których bank udziela odpowiedzi na wniosek o kredyt. Przede wszystkim każda osoba ubiegająca się o kredyt musi być pełnoletnia. Potrzebne są również stałe dochody, które można potwierdzić okazując zaświadczenie o dochodach z miejsca pracy lub przez oświadczenie wypełnione samodzielnie. Na podstawie wysokości dochodów oraz podanej kwoty miesięcznych kosztów zostanie wyliczona zdolność kredytowa, która pokaże, czy klient jest w stanie spłacić kredyt w wysokości o jaką się ubiega. Banki sprawdzają także klientów BIK i Bankowym Rejestrze, celem sprawdzenia czy dana osoba rzetelnie spłacała poprzednie zobowiązania finansowe wobec np. banków. Dopiero gdy zdolność, jak i wiarygodność będą odpowiednio wysokie, można otrzymać kredyt.
Dodaj komentarz