Czym jest konto osobiste?

Teraz trudno sobie wyobrazić pracowanie bez konta bankowego. W dobie rozwoju bankowości elektronicznej niemal każdy dorosły Polak ma konto osobiste. To właśnie na rachunek bankowy co miesiąc przekazywana jest nam wypłata, emerytura, świadczenia społeczne, stypendium, lub odmienne stałe przychody. Za pomocą kart finansowych płacimy w markecie lub restauracji, natomiast dzięki dostępowi on-line do konta, możemy zrobić przelew o dowolnej chwili dnia lub szybko zapłacić za zakupy w sklepie internetowym.

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, ROR) to rachunek bieżący dedykowany dla osób fizycznych. Służy ono przede wszystkim do przechowywania wynagrodzenia, emerytury bądź renty i pozostałych źródeł przychodów (np. stypendium za wyniki w nauce). Środki, jakie wpłyną na konto osobiste, możesz zastosować np. w celu zapłacenia rachunków lub zapłaty za zakupy. Bank zazwyczaj dołącza do rachunku bieżącego kartę debetową, jaka zapewnia wykonywanie transakcji do wielkości dostępnych na nim środków.

Jak dobrać konto osobiste?

Należy niewątpliwie wpierw rozważyć swoje potrzeby. Może się okazać, iż poniektóre z funkcjonalności konta, chociażby niezwykle polecane poprzez bank proponujący własny rachunek nie będą nam w ogóle potrzebne bądź będą miały dla nas drugorzędne znaczenie. Należałoby także pamiętać, iż nie zawsze bank, przedstawiający najszerszą propozycję usług połączonych z kontem prywatnym będzie dla nas najlepszym wyborem.

Czy można odnaleźć bezpłatne konto osobiste?

Banki prześcigają się w atrakcyjności własnych propozycji, więc niejednokrotnie obniżają wielkość opłat i stosują okresowe promocje. Natomiast czy można odnaleźć zupełnie bezpłatne konto osobiste? Tak, choć w wielu wypadkach należy spełnić specjalne wymogi, np. dotyczące wpływu konkretnej kwoty na konto. Dodatkowo znowelizowane przepisy zobligowały banki do stworzenia podstawowych bezpłatnych kont, w ramach których tradycyjne usługi muszą być darmowe.

Konto dla młodzieży

Jest prowadzone dla osób w wieku od 18 do 26 lat, zwykle dla uczniów oraz studentów. Tenże typ konta zazwyczaj pozwoli Ci korzystać z w pełni bezpłatnego rachunku bez specjalnych wymogów (takich jak np. wielkość dochodów lub czynne korzystanie z rachunku). Również, karta debetowa wydana do rachunku, pozwoli Ci korzystać z licznych programów rabatowych w całej Polsce, obejmujących zarówno sklepy oraz restauracje jak również szkoły językowe i kina.

Konto osobiste natomiast konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe łączy w sobie zalety konta osobistego oraz lokaty. Nasze kapitały są oprocentowane, lecz również możemy łatwo wpłacać oraz wypłacać środki. Konto oszczędnościowe jest niemal zawsze dodatkiem do konta indywidualnego. Konto oszczędnościowe (lokacyjne) to doskonały sposób na przechowywanie nadwyżek pieniężnych — pieniądze zapewniają dochód, więc są zabezpieczane przed inflacją.

 

Bibliografia:

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Rachunek_bankowy

2. Korzeniowska, Anna M., et al. „Wpływ pandemii COVID-19 na finanse osobiste.” (2023).

3. https://www.czerwona-skarbonka.pl/ranking-kont-osobistych/

3/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.