Na czym polega konsolidacja kredytu?

Konsolidacja kredytu to jedno z podstawowych narzędzi finansowym. Głównym celem konsolidacji długu jest umożliwienie łatwiejszego wyjścia z zadłużenia osobom, które mają zaciągniętych kilka kredytów. Zdarza się, że w pewnym momencie nie jesteśmy w stanie zapanować nad wszystkimi pożyczkami, a różne oprocentowania i terminy spłaty mogą doprowadzić do pomyłek, a także dodatkowych kosztów.

Konsolidacja kredytu to najlepszy sposób na uproszczenie spłaty wszystkich pobranych zobowiązań. Na czym dokładnie polega i jak z niej skorzystać?

Na czym polega konsolidacja kredytu?

Konsolidacja to nic innego, jak połączenie kilku zobowiązań kredytowych w jedno. Za jej pomocą można znacząco zmniejszyć miesięczne obciążenie budżetu domowego.

Konsolidacja polega na zaciągnięciu kolejnego, dodatkowego kredytu, za pomocą którego spłacane są inne zobowiązania. Mimo że w teorii może się to wydawać dziwnym pomysłem, to w praktyce całkowita rata kredytu konsolidacyjnego jest zazwyczaj dużo niższa niż łączny koszt rat wszystkich skonsolidowanych kredytów.

Istnieją dwa rodzaje konsolidacji kredytów:

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny umożliwia złączenie nawet bardzo wysokich kredytów i gwarantuje nam dłuższy czas kredytowania. Niestety, musi być on zabezpieczony nieruchomością, której wartość uwzględnia się podczas analizowania wysokości kredytu.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy pozwala nam złączyć kredyty o mniejszej łącznej kwocie, a okres kredytowania jest znacznie mniejszy niż w przypadku kredytów hipotecznych.

Kredyty konsolidacyjne pozwalają na zmniejszenie łącznej kwoty kredytów o kilkanaście procent.

Zalety i wady kredytów konsolidacyjnych

Plusy:

  • Zmniejszenie wysokości miesięcznych rat – Pobierając wiele kredytów, możemy w końcu stracić zdolność do regularnego ich spłacania. Kredyt konsolidacyjny pozwoli nam zmniejszyć miesięczną kwotę, którą musimy spłacić.
  • Uproszczenie kontroli nad terminami i wysokością spłat – Spłata jednego zobowiązania miesięcznie jest dużo prostsza niż kilku kredytów o różnych kwotach i w różnych terminach
  • Lepsze warunki umowy – Kredyt konsolidacyjny możemy zaciągnąć także w celu wynegocjowania lepszych warunków umowy. Zdarza się, że rynek od czasu zaciągnięcia poprzednich pożyczek zmieni się tak mocno, że warunki spłaty zsumowanego kredytu będą dużo lepsze niż te, które mamy zapisane w poszczególnych umowach.

Minusy:

  • Zwiększenie łącznego kosztu kredytu – W ramach konsolidacji kredytu zmniejszamy wysokość pojedynczej raty, ale w ostateczności zapłacimy więcej, niż gdybyśmy spłacali kredyty pojedynczo.
  • Większe ryzyko przy dłuższym czasie spłaty – Życie jest nieprzewidywalne, więc przedłużenie czasu spłacania kredytu zwiększa ryzyko utraty naszej płynności finansowej, co może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.
4/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.