Dużo osób młodych zaczyna dorosłe życie od poważnych wydatków. Nie każdemu rodzice są w stanie opłacić studia w innym mieście czy nawet zrobienie kursu na prawo jazdy. Nie mówiąc już o innych potrzebach jak nowy smartfon, szybki komputer przenośny czy nawet markowe ubrania. Dlatego też powstały pożyczki dla osób młodych, które już mają dochody, ale nie mają oszczędności. Dostępna jest choćby pożyczka pozabankowa dla młodych, która wystarczy na pokrycie swoich potrzeb. Czy mądrze jest zaczynać dorosłość od pożyczek i co się z tym wiąże?
Pożyczka już od 18 lat
Sporo ludzi może się też zastanawiać kto może wziąć pożyczkę. Tak naprawdę każda pożyczka od 18 lat jest już dostępna, ponieważ według prawa kończąc 18. lat mamy już zdolność do czynności prawnych, a więc podpisania umowy. Aczkolwiek nie oznacza to, że w każdej firmie pożyczkowej mając zaledwie 18. lat otrzymamy swoją pierwszą pożyczkę. Oczywiście jest to możliwe, ale sporo firm ustala minimalny wiek na 21., a nawet 25. lat. W ten sposób firmy chronią się przed młodymi osobami, które niekoniecznie mają świadomość z czym wiąże się pożyczanie pieniędzy. Oprócz tego, zawsze trzeba mieć dochód, aby spłacić pożyczkę, a nie każda młoda osoba go otrzymuje regularnie. Dlatego trzeba się czasem naszukać, aby znaleźć ofertę pożyczek dla osób już od 18. lat.
Pierwsza pożyczka pozabankowa dla młodych
Biorąc pierwszą pożyczkę obojętnie od tego w jakim wieku jesteśmy lub co wiemy o finansach, trzeba uważać. Po pierwsze można nie znać samej procedury brania pożyczki. Po drugie potrzebne są dobre kalkulacje własnego domowego budżetu, aby mieć pewność, że wziętą pożyczkę spłacimy. Oczywiście to sprawdzi też firma pożyczkowa przed udzieleniem komukolwiek pożyczki, ale to my sami powinniśmy wiedzieć wcześniej czy nas na nią stać.
Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że pożyczka to zobowiązanie i obciążenie finansowe. Musimy ją spłacić na czas, ponieważ jeśli tego nie zrobimy wiążą się z tym poważne konsekwencje. Choćby wpis do bazy Krajowego Rejestru Długów, który będzie widoczny przez 5 lat, jeśli nie spłacimy pożyczki. Mając taki wpis przez kolejne kilka lat nie dostaniemy ani pożyczki, ani kredytu w banku. A także może nam być odmówione zainstalowanie mediów czy podpisanie umowy abonamentowej np. na telefon. Dlatego branie pożyczki musi być dobrze przemyślane, nie tylko gdy mamy 18. lat, lecz gdy w ogóle podpisujemy swoją pierwszą umowę.
Jak znaleźć dobrą pożyczkę?
Pożyczka pozabankowa dla młodych to najczęściej chwilówka. Ten typ pożyczki można zaciągnąć nawet w kilkanaście minut przez Internet. Wysokość jest ograniczona zwykle do pułapu 2000 złotych za pierwszym razem. Czas spłaty też jest dość krótki. Może to być od 30 do 90 dni. Istnieją też pożyczki do spłaty w ratach co może być wygodniejsze, gdy chcemy pożyczy wyższą kwotę lub nawet spłacenie niskiej kwoty pożyczki będzie wygodniejsze w comiesięcznych ratach.
Przede wszystkim warto porównać kilka ofert między sobą. Jak to zrobić? Należy patrzeć na wskaźnik RRSO. Ten wskaźnik pokazuje wszystkie koszty pożyczki w skali roku, w tym oprocentowanie i koszty pozaodsetkowe. Jako jedyny wskaźnik daje nam możliwość porównania ofert. Warto wiedzieć, że im niższe RRSO, tym niższe koszty całkowite pożyczki, a zatem trzeba szukać ofert z jak najniższą cyfrą przy RRSO. Kolejno należy sprawdzić warunki pożyczki, np. minimalny wiek, jakie dochody się liczą, czy firma sprawdza bazy. Istotne może być też ile kosztuje weryfikacja, czyli jaką kwotę należy wpłacić w ramach przelewu weryfikacyjnego. Kwoty mogą być różne. Tutaj też im niższa, tym lepiej dla nas.
Na co trzeba uważać?
Pierwsza pożyczka pozabankowa dla młodych może wydawać się trudno do otrzymania. Wbrew pozorom tak nie jest. Jeśli znajdziemy firmę pożyczkową, dla której nasz wiek jest odpowiedni, złożenie wniosku zajmie chwilę. Należy jednak uważać na koszty. Dużo ofert to darmowe pożyczki, ale są darmowe tylko jeśli spłacimy je na czas bez przedłużania terminu spłaty. Także należy sprawdzić czy w formie oświadczenia o dochodach akceptowane będą nasze przychody np. umowa zlecenie, stypendium, świadczenia socjalne. Dobrze jest przed podpisaniem umowy dokładnie ją przeczytać, a gdy jej nie rozumiemy zadzwonić na infolinię firmy i zapytać o co chodzi lub poprosić kogoś doświadczonego o pomoc. Nigdy nie zgadzajmy się na warunki, których nie rozumiemy.
Dodaj komentarz