Pożyczki od ręki – gdzie można dostać?

Szybkie pożyczki pozabankowe mają wielu zwolenników i przeciwników. Zwykle jednak osoby, które się boją z nich korzystać znają tylko najpowszechniejsze mity o pożyczkach. Jednym z nich jest choćby, że otrzymana pożyczka od ręki zawsze będzie droga. A to nie prawda, ponieważ ustawa o kredycie konsumenckim ogranicza koszty pożyczek do 4-krotności wysokości stopy lombardowej NBP przy ustalaniu wysokości oprocentowania oraz do 45% wysokości kosztów pozaodsetkowych. Zatem obecnie nie mamy do czynienia z lichwą, a z kosztami, które mogą być konkurencyjne dla kredytów bankowych.

Szybka pożyczka w 15 minut

Dużo firm pożyczkowych kusi klientów udzieleniem pożyczki nawet w kwadrans. Czy jest to możliwe? Jak najbardziej, ale pod jednym warunkiem. Firmy pracują w ustalonych godzinach, jeżeli w trakcie pracy danego przedsiębiorstwa złożymy wniosek, będzie on rozpatrzony od ręki. Sprawa wydłuża się, gdy firma sprawdza bazy, a więc musi poczekać na odpowiedź na wysłane zapytanie lub w weekendy. Przed złożeniem wniosku dobrze jest więc sprawdzić czy w tym momencie firma jest czynna.

Długi czas oczekiwania na odpowiedź

Samo złożenie wniosku trwa kilka minut. Wystarczy wpisać dane, o które jesteśmy proszeni zgodnie z prawdą. Kolejnym etapem jest zwykle wykonanie przelewu weryfikacyjnego na niską kwotę np. 1 zł. Jest to potrzebne, aby sprawdzić zgodność danych osobowych. Jeśli z naszego banku wychodzą przelewy natychmiastowe lub przelejemy taką kwotę na konto w tym samym banku, zostanie on zaksięgowany w tej samej chwili. Gdy jednak mamy konto w innym banku konieczne może być oczekiwanie do kolejnej sesji bankowej, a to wydłuża czas oczekiwania na odpowiedź. Po sprawdzeniu tożsamości i weryfikacji wniosku otrzymamy odpowiedź. A po niej w ciągu kilkunastu minut (lub wedle sesji księgowania przelewów) pieniądze na konto.

Pożyczki bez konta bankowego

Faktycznie może się wydawać, że bez konta bankowego nie mamy szansy na pożyczkę. Ale to nie prawda. Od ponad 20 lat istnieją pożyczki bez konta bankowego i to one są pierwowzorem dzisiejszych chwilówek przez Internet. Po prostu można wziąć pożyczkę u przedstawiciela firmy pożyczkowej. Wystarczy na stronie internetowej wypełnić formularz kontaktowy i czekać aż ktoś oddzwoni umówić się na spotkanie. Podczas spotkania można poznać warunki i pożyczki i jeśli nam odpowiadają podpisać umowę i otrzymać pieniądze.

Drugą opcją jest tradycyjna pożyczka przez internet, ale z wypłatą pieniędzy przez czek GIRO. To rozwiązanie jest świetne, gdy nie mam rachunku w banku lub też mamy go, ale jest zajęty przez komornika. Pieniądze w ramach czeku można wypłacić np. na poczcie. Kosztuje to kilkanaście złotych, ale otrzymamy gotówkę do ręki. Taką pożyczkę spłaca się także na poczcie wypełniając polecenie przelewu.

Ale jak potwierdzić tożsamość przez Internet biorąc pożyczkę bez konta? To prawda, że firmy pożyczkowe udzielając pożyczek online potwierdzają naszą tożsamość, gdy przelewamy im drobną kwotę z konta. Jednak wybierając czek GIRO na poczcie trzeba okazać dowód osobisty oraz podać kod czeku, który otrzymamy sms-em. W ten sposób odbywa się potwierdzenie naszej tożsamości.

Co sprawdzają firmy pożyczkowe?

Mimo, że pożyczki od ręki mają mało formalności to wciąż trzeba złożyć wniosek. Dane osobowe potwierdza się przelewem lub okazaniem dowodu osobistego, ale to nie wszystko co sprawdza pożyczkodawca. Musi zweryfikować też nasze dochody, a więc czy nas stać na pożyczkę. We wniosku w ramach dobrowolnego oświadczenia podaje się ile zarabiamy oraz z jakiego tytułu mamy regularne dochody. Potrzebne jest też podanie miesięcznych kosztów, w tym wysokość innych zobowiązań finansowych. Na tej podstawie firma wylicza naszą zdolność kredytową, a więc ustalą kwotę pożyczki jak jest dla nas bezpieczna i realna do spłaty.

Wbrew pozorom firmy sprawdzają bazy dłużników, ale nie jest to baza BIK. Rzeczywiście wiele przedsiębiorstw nie sprawdza BIK zgodnie z deklaracją, ale za to sprawdza BIG Info Monitor. Warto jednak wiedzieć, że o zgodę na sprawdzenie w bazach zostaniemy zapytani podczas składania wniosku o pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.