Sesje Elixir – czym tak naprawdę są?

Zdarza Ci się, że czekasz na ważny przelew a pieniędzy nie ma i nie ma? Mimo tego, że masz potwierdzenie przelewu to pieniądze na twoim koncie się nie pojawiają? Rozwiązanie zagadki  tkwi w tak zwanych sesjach Elixir. Poniższy artykuł pomoże Ci zrozumieć mechanizmy przesyłów pieniędzy między bankami.

Sesje Elixir co to jest?

Sesje Elixir to nic innego jak „otwarte bramki”, którymi płyną pieniądze między bankami. Nazwa Elixir pochodzi od programu, który takie sesje obsługuje. System ten działa mniej więcej jak platforma, do której mają dostęp banki. Za jej pośrednictwem wychodzą komunikaty zawierające polecenia zapłaty a wszystko to pod kontrolą Krajowej Izby Rozliczeniowej. Organ ten monitoruje informacje i ustala tak zwane pozycję netto. Terminem tym określa się kwotę, która po sporządzeniu rozrachunków bank musi zapłacić innemu bankowi.  Tak więc każdy nasz wysłany przelew nie przechodzi do innego banku. Suma przelewów nazwijmy ją należnościami jest liczona i kompensuje się ją z sumą zobowiązań. W taki sposób  powstaje pozycja netto, którą banki muszą wypłacić między sobą. Dzieje się to w tak zwanych sesjach rozliczeniowych. Są one dokonywane trzy razy dziennie od poniedziałku do piątku.

W jakich godzinach wyjdzie mój przelew?

Oczywiście banki nie muszą się stosować ściśle do harmonogramu Krajowej Izby Rozrachunkowej. Większość banków ma ustawione swoje godziny sesji rozliczeń. Są one indywidualną sprawą każdego banku. Informację o rozkładzie sesji powinny być dostępne w na stronach internetowych banku.

Jak rozliczanie wyglądają w praktyce?

Załóżmy, że zlecamy w swoim banku przelew o godzinie 9:00 rano. To zgodnie z harmonogramem wyjdzie on z naszego banku dopiero w pierwszej sesji po godzinie 9:00 Załóżmy, że w naszym banku będzie to sesja o godzinie 11.30. Do banku odbiorcy trafi o godzinie 15:00. Dlatego ważne jest by znać zarówno godziny przelewów wychodzących z naszego banku jak i godziny przelewów przychodzących banku, do którego wysłaliśmy pieniądze. By mieć pewność, że pieniądze dotrą na czas.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.